Inspiracje i ciekawostki

Dermatolog a kosmetolog - do kogo z problemem trądziku?

Problem z trądzikiem to często spotykana choroba skóry. Dotyka ona zarówno osoby młode (trądzik pospolity), jak i dorosłe (trądzik hormonalny). Nie da się ukryć, że trądzik negatywnie wpływa na samopoczucie, zmniejsza pewność siebie, a niekiedy prowadzi nawet do stanów depresyjnych. To naturalne, że chcemy się pozbyć niechcianego problemu, ale wtedy stajemy przed pytaniem: “Kto może mi pomóc z trądzikiem”?.

Spis treści

W tym artykule odpowiemy sobie na pytania:

 1. Jak trądzik wpływa na nasze życie?
 2. Dlaczego warto pomyśleć o kosmetologu, zanim udamy się do dermatologa?
 3. Odpowiednia pielęgnacja domowa, czyli dlaczego kosmetyki są tak ważne
 4. Jesteś tym, co jesz, czyli jak ważna jest dieta, jeśli chodzi o zdrowie skóry.
 5. Podsumowanie - czyli dlaczego warto pomyśleć o wizycie w gabinecie kosmetologicznym.

Pierwsze nasze skojarzenie to dermatolog - czyli osoba wyspecjalizowana w diagnostyce i leczeniu chorób skóry, paznokci czy włosów. Jak wiemy, te dziedziny wymagają bardzo szerokiego zakresu wiedzy, co niekoniecznie przekłada się na znajomość konkretnych problemów, których możemy doświadczyć. Dermatolog bardzo często opiera się na przepisywaniu leków, nie biorąc pod uwagę stylu życia pacjenta, diety czy pielęgnacji skóry, która często pozostawia wiele do życzenia.

A co, jeśli Wam powiemy, że jest jeden zawód, który zajmuje się wyłącznie tematem skóry?

Tak, oczywiście mam na myśli kosmetologa, którego specjalizacja obejmuje skórę, skórę i jeszcze raz skórę. To trochę tak jak z zepsutym autem, jeżeli musimy naprawić zarysowaną lub wgniecioną blachę w samochodzie, to jesteśmy zainteresowani usługami blacharza, a nie szukam mechanika samochodowego. Oczywiście nie negujemy samej specjalizacji dermatologicznej, jest ona bardzo potrzebna, jednak chcemy zwrócić uwagę na parę cech, które pomogą Wam w odpowiednim wyborze.

Dlaczego w przypadku trądziku nie zdecydowalibyśmy się na dermatologa?

Ten lekarz w większości przypadków bazuje na tym, co widzi. Jeżeli widzi trądzik - przepisuje leki, może to być chociażby popularny Izotec, który jest najsilniej oddziałującym na nasz organizm lekiem, zawierającym izotretynoinę, czyli pochodną witaminy A. Problem pojawia się wtedy, gdy w ten sposób leczymy wyłącznie naoczne efekty, osłabiając jednocześnie organizm, a przyczyny nadal pozostają nieznane, więc po odstawieniu leku - często problem trądziku wraca. Dermatolodzy nie prowadzą dokłądnego wywiadu, obejmującą styl życia czy dietę pacjenta, nie pytają o produkty pielęgnacyjne, które często są źle dobrane i pogarszają problem.
“Proszę to brać i smarować tą maścią, to Pani pomoże. Jeśli nie, widzimy się za dwa miesiące”.

Co jest kolejnym powodem?

Schematyczność i podejście do pacjenta. Nie ma jednego leku na choroby skóry. Każdy człowiek jest innym organizmem, którego nie da się leczyć w jeden sposób. Trądzik trądzikowi nierówny. Trzy stany zapalne na policzku mogą mieć inną genezę niż pięć stanów zapalnych na skroniach. Nie stworzono jednej maści, która rozwiąże wszystkie problemy skórne. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdej choroby skóry, które z pewnością zaoferuje Ci kosmetolog.

Co z tą pielęgnacją?

Kosmetyki, których używasz na co dzień są tak samo ważne, jak regularnie powtarzane zabiegi i dopasowanie odpowiedniej dla skóry diety. Dlaczego trzeba zwrócić na to szczególną uwagę? Ponieważ nie istnieje jeden rodzaj skóry i nie istnieją kosmetyki do tego jedynego rodzaju skóry. Nie ma jedynego rozwiązania w postaci serum, toniku czy kremu.
Wyróżniamy wiele rodzajów cer, dla których przeznaczone są inne kosmetyki. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków dla skóry może być nawet przyczyną choroby skóry, która jest “zatruwana” przez nieodpowiednie specyfiki. Dlatego po raz kolejny polecamy na kosmetologa, który dzięki odpowiedniemu wywiadowi dopasuje odpowiednie zestawy kosmetyków do potrzeb konkretnej skóry.

Czy dieta ma wpływ na zdrowie skóry?
Tak, powiedzenie: “jesteś tym, co jesz” nie jest tylko sloganem reklamowym. Dobranie odpowiednich produktów spożywczych ma niebagatelny wpływ na zdrowie naszej skóry. Nie wierzycie? Spróbuje 3-dniowej diety fastfoodowej. Skóra szybko “wyrzuci” Wam efekty Waszej “diety”. Pomimo że kosmetolog nie jest dietetykiem, to posiada wystarczająca wiedzę w tym zakresie, która pozwoli Wam uniknąć problemów ze skórą spowodowanych nieodpowiednim jadłospisem. Jeżeli chodzi o dietetyka, korzystajcie z tych poleconych przez kosmetologa, ponieważ dietetyk współpracujący z gabinetem kosmetologicznym jest ukierunkowany na dietę zdrową dla skóry.

Nasz wybór przy trądziku?

Zdecydowanie kosmetolog. Nie negujemy zawodu dermatologa, jednak uważamy, że zbyt szeroki zakres potrzebnej wiedzy nie służy w przypadku skomplikowanych problemów związanych z chorobami skóry. Dlatego zawsze polecamy konsultację u naszych kosmetologów, którego wiedza jest skupiona głównie w temacie trądziku.

Post opublikowany przez Avatar użytkownika test

 • peelmission
 • uwolnijpiekno
 • gabinet kosmetologiczny
 • gabinet kosmetologiczny w mikolowie
 • gabinet kosmetologiczny w warszawie
 • gabinet kosmetologiczny w malopolu
 • kosmetologczydermatolog
 • kosmetolog
 • dermatolog